Güvenli Alışveriş Sistemi
Güvenli Alışveriş Sistemi

insaatekibim.com'da kullanılan 3D Secure Güvenlik sistemi hakkında siz müşterilerimize bilgilendirme yapmayı kendimize bir borç biliriz. 

3D Secure güvenlik sistemi, 3 boyutlu güvenlik sistemi demektir. Yani alışverişin 3 boyutu olan müşteri, banka ve iş yeri arasındaki bilgi akışını özel şifreler ve anahtarlar sayesinde güvenle sağlar. Güvenlik şifresi SMS yoluyla kart sahibine gönderilir ve bunu kart sahibi haricinde başka kimse göremez. Bu sayede kartın, kart sahibinin rızası olmadan başkaları tarafından kullanılmasının önüne geçilmiş olur.

 

Visa ve Mastercard’ın uluslararası platformda geçerliliği olan bu sistemi, internetten alışverişi güvenli hale getiren anahtar sözcüktür. Kart sahibi 3D Secure ifadesini gördü e-ticaret sitelerinden güvenle alışveriş yapabilir. Kişisel Güvelik Mesajı adı verilen özel bilginin kendisine ulaşması da sistemin gerçekliğinin tek kanıtı olduğundan başka bir test ya da sorgulama içine girmesine gerek kalmayacaktır. 3D sistemi sayesinde kart, 3. şahısların eline geçse bile sistem mesajı kart sahibinin bankaya bildirdiği cep telefonu numarasına yollanacağı için karttan herhangi bir çekim yapılamayacaktır. Yani bu şifreyi bilmeyen birinin kartı kullanması mümkün değildir. 3D Secure sisteminin kart sahiplerine olduğu gibi iş yeri sahiplerine de faydası vardır. Normal şartlarda bir tüketici bir e-ticaret sitesinden kendi kartıyla rızası dışında alışveriş yapıldığını iddia ettiği takdirde, uluslararası kurallar gereği e-ticaret sitesi müşteriye tutarın tamamını iade etmek zorundadır. 3D Secure ile yapılan alışverişlerde alışveriş kart hamilinin bilgisi dışında yapılamayacağı için iş yeri sahibi asılsız iddialardan kendini koruyacaktır.